Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ESC Reporter | January 23, 2018

Scroll to top

Top

No Comments

22 qualifiers chosen for Festivali i Këngës final in Albania!

22 qualifiers chosen for Festivali i Këngës final in Albania!

| On 28, Dec 2015

After two semi finals this week, twenty-two hopefuls have qualified to compete in the final of Albania’s national selection for 2016, Festivali i Këngës.

 

The list of qualifiers, and their running order in the final below.

 1. Sigi Bastri – Engjëll i lirë
 2. Rezarta Smaja & Klodian Kaçani – Dashuri në përjetësi
 3. Dilan Reka – Buzëqesh
 4. Adrian Lulgjuraj – Jeto dhe ëndërro
 5. Erga Halilaj – Monolog
 6. Evans Rama – Flakë
 7. Jozefina Simoni – Një det me ty
 8. Egert Pano – Mos ik
 9. Genc Tukiçi – Sa të dashuroj
 10. Kozma Dushi – Një kafe
 11. Luiz Ejlli – Pa mbarim
 12. Teuta Kurti – Në sytë e mi
 13. Besa Krasniqi – Liroje zemrën
 14. Nilsa Hysi – Asaj
 15. Kristi Popa – Ajo çfarë ndjej
 16. Flaka Krelani – S’je për mu
 17. Enxhi Nasufi – Infinit
 18. Lindi Islami – Për një mrekulli
 19. Florent Abrashi – Të ndjek çdo hap
 20. Eneda Tarifa – Përrallë
 21. Renis Gjoka – Ato që s’ti them dot
 22. Aslajdon Zaimaj – Merrmë që sot

 

Luiz Ejlli has previously competed at the Eurovision Song Contest in 2006 whereas Adrian Lulgjuraj competed in 2013 together with Bledar Sejko.

The final of Festivali i Këngës will take place tonight at 8.45pm CET. The show will be presented by Pandi Laço and Blerta Tafani. You can watch the show live on Eurovision.tv here.

 

Help us grow!

Like and follow us at the following to stay updated!